szkolyblachnickiego.pl

Szkolimy przyszłych inwestorów

Jak zacząć skutecznie oszczędzać? 5 podstawowych zasad.

Wydawanie pieniędzy wielu osobom przychodzi z łatwością. I nie ma co ukrywać, że jest to dość prosta i przyjemna czynność. Zupełnie odwrotnie ma się natomiast rzecz z oszczędzaniem pieniędzy. Zazwyczaj niewiele osób to robi, a jeżeli już zaczyna oszczędzanie, to robi to niechętnie i nie odkłada większych kwot pieniędzy. Oszczędzanie jest jedna proste, jeżeli wykonuje się określone działania. Jakie zasady stosować, aby skutecznie oszczędzać?

1. Świadomość i zasady

Oszczędzanie jest ważne. Trzeba zacząć od świadomości, że pieniądze są nam niezbędne do życia, a niemądre jest wydawanie wszystkiego, co zarabiamy. Mądre zarządzanie pieniędzmi wiąże się również z ich oszczędzaniem. Dlatego warto przygotować się do tego, aby regularnie trzymać się kilku zasad, które pozwolą sprawić, że oszczędzanie stanie się realne do osiągnięcia na każdym etapie życia i w przypadku każdego rodzaju zarobków.

2. Regularność

Oszczędzanie pieniędzy to przede wszystkim regularne odkładanie zaplanowanych kwot. I to bez wyjątków (tak długo jak mamy przypływ gotówki). Oszczędzając regularnie pieniądze w dłuższej perspektywie czasu możemy odłożyć całkiem wysokie kwoty, a następnie mądrze je zainwestować lub pomnożyć. To ważne, aby zaplanować oszczędzanie według naszych możliwości finansowych. Działania warto podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe, co łatwiej pozwoli osiągnąć poszczególne cele.

3. Oszczędzanie – dywersyfikacja działań

Oszczędzanie to pewien sposób działania i myślenia. Dlatego warto podzielić oszczędzanie na kilka części. Można na przykład rozpocząć oszczędzanie, wyznaczając sobie dowolny cel (np. wakacje). Może to być kilka celów na raz, a jednocześnie zaplanowane działanie (np. każdego 10. dnia miesiąca odkładam daną kwotę na wyznaczone cele). Ta dywersyfikacja działań pozwala rozbijać jedną kwotę na kilka poszczególnych celów, co daje poczucie kontroli i oszczędzania w wielu obszarach na raz.

4. Małe kwoty i duże kwoty

Mądre zarządzanie pieniędzmi i oszczędzanie to nie zawsze odkładanie wysokich kwot. Czasem wystarczy 5-10% zarobków, które odkłada się miesięcznie, aby po roku mieć już sporą nadwyżkę finansową. Bardziej niż kwoty liczy się regularność, plan i stosowanie się do zasad. Wszystko po to, aby kapitał rósł na koncie oszczędnościowym lub jakimkolwiek innym rachunku bankowym, gdzie możemy mieć nasze finanse pod kontrolą.

5. Wizja długofalowa

Kiedy odkładamy pieniądze, powstaje to nieprzyjemne uczucie i myśl, że przecież można je na coś wydać. Jeżeli jednak roztoczymy wizję tego, co wydarzy się, gdy po wyznaczonym czasie osiągniemy zaplanowany przez nas próg finansowy, jest dużo łatwiej oszczędzać nasze pieniądze. Długofalowa wizja pozwala wyobraźni zadziałać i przybliżyć to, co się stanie, gdy za jakiś czas będziemy mogli zrealizować marzenia za pomocą środków finansowych, które wcześniej odłożyliśmy.

5 cech charakterystycznych dla chwilówek