szkolyblachnickiego.pl

Szkolimy przyszłych inwestorów

Na co wydajemy nasze pieniądze?

Odzież i technologia

Zazwyczaj, jeśli chodzi o zakupy, czy to odzieżowe czy technologiczne, wolimy korzystać z internetu i wszystkich jego dobrodziejstw. Zakupy online są coraz popularniejsze i w ostatnich latach generują coraz większy popyt. Uważa się, że co najmniej 18-20% naszych dochodów przeznaczamy na zakupy online.

Jedzenie

Kolejny procent przeznaczany jest na jedzenie poza domem. Około 15% naszego budżetu wydajemy na restauracje typu fast food lub z dostawą do domu. Rytm życia wyznaczany przez pracę, studia i różne zajęcia skłania nas do myślenia, że ta opcja jest najbardziej idealna. Pomysł gotowania w domu nie jest czymś, co jest brane pod uwagę, chyba że mamy spotkania rodzinne na święta, urodziny, itp.

Podróże

Bardzo częstą rozrywką jest podróż z przyjaciółmi na weekend. Około 13% naszego budżetu przeznaczamy na podróże do nowych miejsc. Miejsca, które preferujemy to plaże lub miejsca z górami i rzekami do uprawiania różnych sportów.

Transport: Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, wydajemy około 7% naszego budżetu, aby dostać się do naszych miejsc docelowych. Nieważne, czy autobusem, czy taksówką, tego odsetka nie da się przeoczyć. Niektórzy ludzie mają możliwość posiadania własnego pojazdu, w którym to przypadku wartość waha się w zależności od zużycia benzyny i konserwacji samochody między 10% a 15% budżetu. Wydajesz za dużo? Zobacz, jak ogarnąć swoje finanse!

Rozrywka

Wyjście do kina, na koncert lub inne czynności, które preferujemy w ramach rozrywki, szacuje się na od 4% do 5% budżetu. Niektórzy pomijają ten wydatek, aby zaoszczędzić i osiągnąć cele, takie jak opłacenie studiów czy kupno samochodu, ale to nie znaczy, że nie poświęcają czasu na zabawę i odstresowanie się. Aby to osiągnąć, angażują się w działania, które nie stanowią wydatku w ich budżecie, takie jak uprawianie sportu, oglądanie ulubionego filmu w domu lub granie w gry wideo.

Tego typu nawyki konsumpcyjne często mogą nas odwieść od myślenia o edukacji finansowej jako o zasobie pozwalającym na uzyskanie stabilności w przyszłości. Dlatego bardzo dobrze jest być poinformowanym i mieć więcej wiedzy na temat tego, jak zarządzać naszymi finansami i podejmować właściwe decyzje, aby zapewnić sobie dobrą przyszłość. Kiedy wydajemy tylko na rzeczy, które nam się podobają, zamiast zastanowić się nad różnymi opcjami, które pomogą nam świadomie zarządzać naszymi dochodami, wpadamy w okropny błąd, który z pewnością prędzej czy później zbierze swoje żniwo.