szkolyblachnickiego.pl

Szkolimy przyszłych inwestorów

Jak powinniśmy patrzeć na odpowiedzialność w firmie i biznesie?

dpowiedzialność to jedna z tych rzeczy, których unikamy jak ognia. Podjęcia jej wymagają od nas praca, związki i wszystkie inne znajomości. Mimo to kojarzy nam się z czymś negatywnym. Wydaje nam się, że uciekając przed nią, nie pozwalamy, żeby dopadły nas ewentualne konsekwencje, ale prawda jest taka, że to, czy odpowiedzialność na nas spoczywa, czy nie, jest w pełni niezależne od nas i nie możemy się od niej uwolnić.

Coś, co jest naszą własnością

Poprawne patrzenie na odpowiedzialność narzuca nam postrzeganie czegoś jako swoją własność. Jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie, ale także za naszą pracę, nasze zwierzaki domowe czy nasze dzieci. Patrzenie na te elementy naszego życia jako na naszą własność nie oznacza od razu, że one wszystkie naprawdę w pełni do nas należą, ale że dokładnie tak powinniśmy je traktować. Kiedy uznamy, że coś jest nasze, podświadomie będziemy starać się zrobić wszystko, żeby każde zadanie było wykonane jak najlepiej, a nasze życie zmierzało w dokładnie takim kierunku, który będzie dla nas najlepszy.

Odpowiedzialność nie równa się ponoszeniu konsekwencji

Przestań patrzeć na odpowiedzialność jak na potencjalne konsekwencje. Efekty naszego działania będą widoczne zawsze, bez względu na to, jak bardzo będziesz się starać, żeby nic się nie wydarzyło. Negatywne konsekwencje mogą, ale wcale nie muszą nas zaboleć, a pozytywne mogą nas mile zaskoczyć. Ale sama odpowiedzialność nie ma z nimi niczego wspólnego. Określa tylko, jakie rzeczy należą do nas i nad którymi sprawujemy pieczę. To, czy pojawią się skutki uboczne, zależy tylko i wyłącznie od nas i zachowań, które zdecydujemy się podjąć. Nie mają niczego wspólnego z leżącą na nas odpowiedzialnością.

Jesteś odpowiedzialny bez względu na swoją wolę

Nie możesz porzucić odpowiedzialności, chociaż zapewne nie raz już tego próbowałeś. Próba odrzucenia od siebie jej ciężaru zawsze będzie tragiczna w skutkach. Tak samo, jak nie możesz przestać kontrolować swojego życia czy karmić swojego zwierzaka, tak samo nie możesz odciąć się od obowiązków w pracy czy odpowiedzialności w związku. Nie musisz chcieć, żeby odpowiedzialność leżała po twojej stronie, żeby dokładnie tak się stało. Musisz to tylko zaakceptować i dawać z siebie maksimum możliwości, żeby nie musieć ponosić negatywnych konsekwencji naszego niewłaściwego podejścia do całej sprawy.

źródło: https://www.wfirmie.pl/ – blog o inwestowaniu, zarabianiu i prowadzeniu firmy